Acıya Duyarsızlaşmak Mümkün Mü?

Acıya Duyarsızlaşmak Mümkün Mü?

Acıya Duyarsızlaşmak Mümkün Mü?

Doğum anımızdan ölüm anımıza kadar birçok farklı şey hissederiz. Sanırım acı bunların arasında en çok öne çıkan kavram. Bu yazıda sizlere kalıtsal olarak ağrıya duyarsızlığa ve sıcaklığı hissedememeye sebep olan bir hastalıktan söz edeceğim; CIPA. Daha açık bir ifade ile ele almak gerekirse Anhidrozlu Ağrıya Doğuştan Duyarsızlık.

CIPA Hastalığı Nedir?

İlk bakışta ağrıyı, acıyı ya da sıcaklığı hissedememek kulağa hoş gelse de maalesef kendimizi bu hastalığa sahip olan insanların yerine koyduğumuzda durumun hiç de düşlediğimiz kadar toz pembe olmadığını görebiliriz. Çünkü bu hastalığa sahip olan insanların hayatları sürekli tehlikede. Çünkü ne yandıklarını hissedebiliyorlar ne de kendilerine zarar verdiklerini.

CIPA, çocukluk döneminin erken safhalarında görülen ve oldukça nadir olarak bir hastalıktır. Bu nedenle çocuklar kendilerini idame ettirene kadar hastalıklarının ve kendilerine verdikleri zararın farkında değillerdir. Dünya genelinde CIPA hastalığına sahip olduğu bilinen 100-150 kadar hasta mevcuttur. Kayıtlı olmayan vakalar ile birlikte bu sayının yaklaşık olarak 400 olduğu tahmin edilmektedir. Bu kadar az görülen bir durum olması da tedavisi bulunmamasının nedenlerinden bir olarak görülebilmektedir.

Yazının bütünde CIPA hastalığının en belirgin olan belirtilerinden tekrar tekrar bahsettim ancak bahsettiğim hissizlik dışında kalan bir belirti daha bulunmakta: Terlemek! CIPA hastaların vücutları sıcağa ve soğuğa karşı duyarsızlık gösterdiğinden bu hastaların terleme mekanizmaları doğru şekilde çalışmaz. Bunun sonucu olarak da vücut sıcaklıklarını dengede tutamazlar. Vücutlarının normalin çok üzerinde veya altında sıcaklıklara erişmesi ise krizlere ve berabeirnde hayati teklikelere yol açar.

CIPA ile Yaşamak

Acı ve ağrı kavramları gözümüze hoş görünmüyor olsa da bizim için bir tür koruyucu kalkan niteliği taşırlar. Eğer bir yerimiz ağrıyorsa vücudumuzun o kısmanda çözülmesi gereken bir problem olduğunu ya da elimizi farkında olmadan sıcak bir alana temas ettirdiğimizde duyduğumuz acı ile elimizi çekmemiz gerektiğini bilriz. CIPA hastaları bunları ayrımına varamadıkları için bir tür saatli bomba gibidirler. Kaçınmaları gereken şeyleri sadece aileleri ve çevrelerinin onlara anlattıkları kadarı ile bilebilirler. Bu nedenle bu hastalığa sahip bireylerin ailelerine bu konuda çok fazla iş düşmektedir. Bir nevi savunmasız olan yakınlarını her türlü tehlikeye karşı uyarmak ve korumak ile yükümlülerdir.

cipa hastalığı

Hastaların henüz bebekken farkında olmadan ellerini ve dudaklarını yedikleri vakalar CIPA hastalarında sıkça görülen bir durumdur. Bu nedenler erken teşhis şansı doktorlardan çok ebeveynlerin elindedir. Hastalığın resmi olarak bir tedavisi olmasa bile farkındalık hastaların yaşam kalitelerini oldukça iyileştirebilir.

CIPA hastalıpı genetik olarak aktarılan bir hastalıktır. Hatta hastaların doğdukları sıarada bile ağlamadıkları gözlemlenmiştir. Buna ek olarak bu hastalığa sahip bireyler en ufak bir anestezik müdahale olmaksızın ameliyat olabilir ve en acılı görülen tedavileri hiçbir sorun olmaksızın atlatabilirler.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir