Epilepsi ve Gerçekleri

Epilepsi ve Gerçekleri

Epilepsi ve Gerçekleri

Epilepsi (sara), kabaca beyindeki elektriksel aktivitenin anormal şekilde gerçekleşmesiyle dalgınlık, unutkanlık, baygınlık, bilinç kaybı gibi semptomlarla kendini gösteren nörolojik bir hastalıktır. Elektriksel aktivite beynin hangi bölümünde gerçekleşiyorsa daha çok orayı etkiler. Örneğin görme duyusunu kontrol eden bölgede gerçekleşiyorsa hastanın şikayetleri görme yetisi üzerine ağırlık gösterebilir.

Farklı yaş gruplarında farklı şekilde görülebilen bu hastalık çocukluk dönemlerinde doğumsal nedenler, genetik faktör, metabolik bozukluklar; ergenlikte kafa travmaları, enfeksiyonlar, tümörler; ileriki yaşlarda ise beyin damarlarında oluşan problemler, anevrizmalar, beyin kanamaları sonucu ortaya çıkabilir.

Birçok çeşidi olan epilepsi genel olarak 3 ana başlıkta toplanmıştır:

Basit Parsiyel Nöbet

Beyindeki belirli noktaları etkileyecek şekilde gerçekleşen hafif seyirli nöbetlerle gerçekleşir.

Kompleks Parsiyel Nöbet

Hastada bilinç kaybı ve istemsiz hareketler görülebilir. Hasta dakikalar hatta saatler sonra kendine gelebilir ve kendine geldiğinde hiçbir şey hatırlamayabilir.

Jeneralize Nöbet

Bu nöbet türü halk arasında da bilinen sara nöbetidir. Ağır seyredebilmektedir. Vücut istemsizce kasılıp-gevşer, bilinç kaybı yaşanır.

Epilepsi hastaları diğer kronik rahatsızlıklarda olduğu gibi bir düzen içerisinde ve stresten uzak olacak şekilde normal yaşamlarını sürdürebilmektedir. Uykularını düzene sokarak en az 7-8 saat uyumalı, zararlı alışkanlıklardan (alkol, tütün ürünleri ve bağımlılık yapıcı maddelerden) uzak durmalılar. Beslenmelerine dikkat ederek, düzenli kendilerini zorlamayacak şekilde egzersiz yaparak, ilaçlarını zamanında ve doğru şekilde alarak gündelik hayatlarına devam edebilmektedirler.

Eğer epilepsi krizi geçiren bir bireyle karşılaşırsanız:

  • Ağzı kapalıysa açmak için herhangi bir materyal kullanmayın. Bu hastaya daha çok zarar verebilmektedir.
  • Ağzı açık ise “herhangi bir şey var mı?” diye kontrol edin varsa çıkarın.
  • Hastayı sağ tarafa doğru yatırın. Bu şekilde hasta kusarsa vb. boğulmasını önleyecektir.
  • Hastaya zarar verebilecek cisimleri uzaklaştırın.
  • Hastanın rahat ve temiz nefes alabileceği bir alan açın.
  • Genellikle epilepsi nöbetleri 30sn ile 2dk arasında sürer. Eğer daha uzun sürerse tıbbi yardıma ihtiyacı olabilir bu nedenle 112 Acil Servisi arayabilirsiniz.

Epilepsi hastası olan bireyler tıpkı diğer insanlar gibi: okuyabilir, çalışabilir, evlenebilir, çocuk sahibi olabilir. Günümüzde birçok başarılı insanın epilepsi hastası olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde her 100 kişiden 1’i epilepsiye sahip. Epilepsi, bulaşıcı veya tedavisi olmayan bir hastalık değildir.

Görüş ve önerileriniz için iletişime geçin

Kaynakça / Sayfa 2

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir