Migren Hastalığı Genlerden mi Gelmekte?

Migren Hastalığı Genlerden mi Gelmekte?

Migren Hastalığı Genlerden mi Gelmekte?

Çoğu insanın hemen her gün baş ağrılarıyla şikayetleri bulunmakta ve bu ağrılardan biri olan migren sıradan bir baş ağrısı olmamakta. Ayrıca oldukça sık rastlanan, bunun üzerine tedavisi için doktora başvurulan bir baş ağrısı çeşidinden. Migren, tedavisi bulunan beyindeki sinirler ve kan damarlarında gerçekleşen farklılıklar ile meydana gelen nörolojik bir hastalıktır.

Migren genetik bir hastalık mıdır? Yoksa çevresel faktörlerle oluşan bir baş ağrısı çeşidi midir? Her iki seçeneğinde bu hastalık üzerinde etkisi olduğundan bahsedeceğim.

Kişilerde Migren Riski

Migrenin ergenlik dönemindeki hormonal değişikliklerin etkisiyle artması bunun yanı sıra en şiddetli migren ataklarının 20-30 yaş aralığında gerçekleştiği gözlenmiştir. “Türkiye Baş Ağrısı ve Migren Epidemiyolojisi Çalışması” verilerine göre Türkiye de migren hastalığına sahip 12 milyon kişi bulunmakta olup, Türkiye de yaşayan her 4 kadından birinde ve her 12 erkekten birinde migren hastalığı görülmektedir.

migren hastalığı

Sıklıkla değişen hava şartları migren hastalığını oldukça tetiklemektedir. Özellikle soğuk havalarda migren atakları artmaktadır, bunun sebebi olarak rüzgar ve basık hava durumu örnek veriliyor. Kesinliği henüz netleşmemiş olsa da araştırmacıların yaptığı bazı çalışmalar soğuk iklim koşullarına sahip ülkelerde daha çok migren hastalığı olduğu yönünde. Örneğin Alman bilim insanlarının yaptığı “iklim-migren ilişkisi” araştırmasında Avrupa ve Amerika kıtalarında migren hastalığına sahip olan kişi sayısı Afrika ve Asya kıtalarına göre daha fazladır. Bu oranlar sıcak iklimin, soğuk iklime kıyasla migreni daha az etkilediği yönündedir.

Migren hastalığına sahip kişilerde bu hastalık tüm yaşamı boyunca var olmakta fakat migren ataklarının sıklığı her zaman eşit yoğunlukta seyretmeyebilir. Ağrı atakları kimi zaman birkaç saat kimi zaman birkaç hafta sürebilmektedir. Gerçekleşen bu baş ağrısı atakları ense, şakak, alın, göz çevresi ve başın arka kısmında olmak üzere başlayarak daha sonra ağrılar şiddetini arttırabilmekte.

Migren Çeşitleri

Migren çeşitleri auralı migren ve aurasız migren olmak üzere ikiye ayrılır. Auralı migren çeşidinde genetiğe bağlı olduğu gözlemlenirken, aurasız migren çeşidinde hem genetiğe hem de çevresel faktörlerin etkisine bağlı olduğu gözlemlenir.

Auralı Migren daha az rastlanan fakat en ağır migren tipidir. Bu migren tipinde kişi görme bozukluğu, hissizleşme (uyuşma) ve hareket fonksiyonlarını gerçekleştirememe durumunda kalabilir. Genellikle 20-60 dakika arası süren bu baş ağrısında halüsinasyonlar, yanıp sönen parıltıları görme ve titreme belirtilerine rastlanır. Auralı migren çeşidinin bir diğer özelliği ise migren ataklarının %10’unu oluşturması ve çocukluk döneminden başlangıcı olmasıdır.

Aurasız Migren atakları auralı migren ataklarına göre daha çok gerçekleşen migren çeşididir. Bu sebepten 4-72 saatlik tekrarlayan baş ağrısı tipidir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde mide bulantısı, kusma, ışığa, sese ve kokuya karşı hassasiyetlere sahiplerdir.

Migrenin Hastalığı Genetiğe Bağlı Mıdır? 

Genetik ve nörolojik etkiler ile çevresel faktörlerin bir araya gelmesi ile migren hastalığı ortaya çıkmakta. Baş ağrısı çeşidi olan migren ailede veya yakın akrabalarda var olması halinde kişinin migren olma riski %40, eyer ki hem anne hem baba migrene sahip ise bu defa kişi %70 oranında migren hastalığına sahip olabilir.

TRPM8 geni vücudumuzda bulunan deri reseptörlerinin yapı taşını oluşturmakta ve deri reseptörleri vücut ısısının ayarlanmasında görev almakta, böylece sıcaklığın düşük olduğu ortamlarda kendini daha çok göstermekte. TRPM8 geninin yoğunluğu yapılan araştırmalar sonucunda kuzey bölgelere gidildikçe artmakta, bundan dolayı TRPM8 geninin migren ataklarıyla bağlantısı olduğu ve soğuk bölgelerde yaşayan kişilerde migren ataklarının arttığı bilinmekte.

6 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir