Mikrobiyoloji Laboratuvar Serisi: MLS102

Mikrobiyoloji Laboratuvar Serisi: MLS102

Mikrobiyoloji Laboratuvar Serisi: MLS102

Mikroorganizmalar, kültürleme yoluyla bir ortamdan diğerine aktarılır. Bu aktarım tekniği temel öneme sahiptir sebebi ise, stok kültürlerinin hazırlanmasında ve muhafaza edilmesinde ayrıca mikrobiyolojik test prosedürlerinde rutin olarak kullanılmaktadır. Mikroorganizmalar her zaman havada ve laboratuvar yüzeylerinde, tezgahlarında ve ekipmanında bulunur. Kültürleme sırasında uygun aseptik teknikler kullanılmadıkça (aseptik tekniklerden serinin ilk yazısında bahsettim), dış kontaminasyonlara maruz kalırlar ve bu nedenle deney sonuçlarımızı büyük ölçüde etkileyebilir. Transfer adımları tek tek ve dikkatle yapılmalıdır. Bizlerin de uyguladığı bu adımları siz değerli okurlarımıza da açıklamak isterim ve maddelerin hemen altında olan görsel de bu adımları gayet iyi bir şekilde açıklayıcı olacaktır.

Transfer Adımları

1. Bir materyale mikroorganizma ilave etme işlemi edilecek olan tüpe organizmanın adı ve baş harflerini yazarak başlıyoruz.

2. Kültür tüpünü ve ilave edilecek tüpü avucunuzun içinde tutuyoruz, başparmağımızla sabitliyoruz ve iki tüpü ayırarak elimizde bir V oluşturuyoruz.

3. Tel kırmızı renginde ısınana kadar Bunsen brülör(beki) ile alevinin en sıcak kısmında tutarak bir özeyi sterilize ediyoruz, yada tek kullanımlık özeler var ise sterilize etmemize gerek yok çünkü paketten kendimiz açarak kullanıyoruz. Isıttığımız özenin üst kısmını hızla alevden geçiriyoruz. Alevlendikten sonra, özeyi asla tezgaha koymuyoruz, elimizde tutuyoruz ve 10 ila 20 saniye soğumaya bırakıyoruz.

4. İlk kapağı küçük parmağımızla ve ikinci kapağı bir sonraki parmağımızla kavrayarak ve kapağı yukarı kaldırarak tüplerin kapağını açıyoruz. Burada önemli bir nottan bahsetmek isterim, kapaklar çıkarıldıktan sonra, steril inokülasyon özesi veya iğneyi tutan elde tutmalıyız; bu nedenle, kapakların iç tarafları avuç içi bölgesini işaret eder. Aseptik prosedürü tehlikeye atacağı için asla laboratuvar tezgahına yerleştirmiyoruz.

5. Kapakları çıkardıktan sonra, tüplerin boyunlarını ve ağızlarını kısa bir süre hızlı bir şekilde alevden geçirerek iki-üç kez alevlendiriyoruz. Steril transfer aleti, küçük bir örnek alınmadan önce kültür tüpünün steril iç duvarına dokunarak daha da soğutuyoruz.

mikrobiyoloji laboratuvar prosedürü

6. 3 çeşit kültür aktarım ortamı vardır. bunlardan birincisi, kardeş kültürden alınan, aşı önce kültürü biraz çalkalayarak ve ardından öze ile besi ortamına girerek elde edilir. Tüpten çıkarırken öze boyunca bir besi kültürü filmi görülebilir. İkincisi ise, agar besi kültür ortamı,  aşı bir sıyırma hareketi gibi eğimin üstünden alınır. Üçüncüsü ve en son olan ise, agar kültüründen, plaka kültürleri, üzerlerinde büyüyen izole bakteri kolonilerine sahiptir. Yalnızca bir koloni veya büyükse bir koloni parçası seçiyoruz. Aşılama halkasını içine almak için plakanın kapağını biraz kaldırıyoruz ama TÜM KAPAĞI KAPATMIYORUZ. (Lakin bu madde görsel de tam karşılığı yoktur, daha detay için referanslarda belirtilen web sitesine bakılması uygun olacaktır.)

7. Aşılamanın ardından, tüplerin kapaklarını yeniden kapatıyoruz.

8. Kapakları, çıkarıldıkları aynı tüplere yerleştiriyoruz.

9. Kalan organizmaları yok etmek için özeyi veya iğneyi tekrar ateşliyoruz.

Not:

Agar plakalarına ve agar plakalarından transfer tekniği burada detaylı bir şekilde bahsetmedim.

Biz laboratuvarda ki deneylerimizden çok keyif alıyoruz eğer siz de bu seriden keyif aldıysanız bir sonra ki deney yazılarında görüşmek üzere, sağlıklı günler..

Görüş ve önerileriniz için..


Referanslar

  1. Sherman N., Cappuccino J. G.: Microbiology A Laboratory Manual 10th Edition

https://bio.libretexts.org/Bookshelves/Ancillary_Materials/Laboratory_Experiments/Microbiology_Labs/Microbiology_Labs_I/02%3A_Aseptic_Transfers

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir