Milwaukee’de Gizemli Bir Vaka: Cryptosporidium

Milwaukee’de Gizemli Bir Vaka: Cryptosporidium

Milwaukee’de Gizemli Bir Vaka: Cryptosporidium

Her şey 5 Nisan Pazartesi sabahı Milwaukee Şehri Sağlık Departmanında (MHD) bir virolog olan Dr Gerald Sedmak, gastrointestinal hastalıklardan şikayet eden bireysel vatandaşlardan telefonlar almasıyla başladı. Bu ani telefonlar onu çok şaşırtmıştı. Herkes bir anda aynı durumdan muzdarip olmuştu. Gerry, diğer MHD personeline bu şikayetleri anlattı ve bu personel, benzer gastrointestinal hastalıkları olan alışılmadık sayıda birey olup olmadığını görmek için bir çabaya başladı. MHD’de kayıtlı bir hemşire ve epidemiyolog olan Kathy Blair, Güney Milwaukee Sağlık Departmanından, diğer yerel kurumlardan ve özel vatandaşlardan ishal hastalığına bağlı yaygın mesleki ve okul devamsızlığı konusunda çağrılar aldı. Durumu ciddi olanlardan kan ve dışkı testleri alınmaya başlandı. Birden bütün şehrin hasta olması olağan dışı bir durumdu. Gerry, Kathy ve meslektaşları, Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihsel olarak büyük ve benzeri görülmemiş bir su kaynaklı salgın olarak ortaya çıkacak olanın ilk raporları olduğunu bilmiyorlardı.

Lessons learned: Is Milwaukee 
Cryptosporidium
Milwaukee şehir gazetesinden bir alıntı

Milwaukee Su İşleri, o sırada sağlık departmanının bilmediği, musluk suyunun estetik kalitesiyle ilgili bazı şikayetler almıştı. 5 Nisan’da yayınlanan ilk gazete ve diğer medya raporları, olağan dışı sayıda ishal hastalığına, hastalığın bilinmeyen etiyolojisine ve ishal önleyici ilaçların kıtlığına odaklandı. Etken henüz bilinmemekle birlikte, ilk izlenimim, ishal hastalığının büyüklüğü ve yaygın olarak ortaya çıkması nedeniyle, aksi kanıtlanana kadar hastalığın su kaynaklı olarak kabul edilmesi gerektiğiydi. Bu sırada hastanede sonuçlar çıktığında 8 örneğin hepsinde Cryptosporidium‘a rastlandığı gözlendi.

Cryptosporidium  Cryptosporidium
Mikroskop altında Cryptosporidium kümesi

Cryptosporidium son derece bulaşıcı ve ölümcül bir parazittir. Yutulduktan sonra ince bağırsak duvarına tutunur. Orada çoğalır ve bağırsaklara saldırır. Parazit yayılırken vücut ondan kurtulmaya çalışır verilen tepkide ishale sebep olur.

Hastalığı hafif geçiren hastalara ishal ilaçları verildi ve kısa sürede iyileşmeler görüldü. Fakat bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar için aynı durum geçerli değildi. Zayıf bir bağışıklık sistemiyle karşılaşmış olan Cryptosporidium vücutta defalarca çoğalır. Bazı cryptosporidium’lar dışarı atılırken bazıları mide duvarına yapışırlar. Mide duvarına yerleşen cryptosporidium’lar vücudun besleyici maddelerini alınmasını engeller. Sürekli ishal vücüdun besleyecilerini dışarı atarak sonunda yetersiz beslenmeye neden olarak ölümlere sebep olur. Ölen hastaların 101‘i çoğunda HIV virüsü taşıyordu. Yani bu durum AIDS’li insanları çok fazla etkilemişti.

Yetkililer MWW su arıtma kayıtlarını incelemesinin bulgularını tartışmak için konuştu. Genel olarak, son haftalarda, su giriş noktalarındaki önemli yağışlarla tutarlı olan koliform sayımlarında artışlar olmuştur; ancak klor seviyeleri yüksekti (Milkwaauke Su arıtma tesisleri gelen suları içilebilir hale getirmek için büyük miktarda klor kullanıyorlardı.) ve tedaviden sonra E. coli sayıları Doğal Kaynaklar Departmanı’nın (DNR) tavsiyeleri dahilindeydi. Mart ayı sonlarında, MWW tarafından işletilen iki belediye su arıtma tesisinden biri olan Güney tesisinde arıtılmış su bulanıklığında (su kalitesine ilişkin birçok ölçümden biri) ani artışlar olduğunu kaydetti. Bulanıklık, suda asılı kalan parçacıkların teknik bir ölçüsüdür. Bulanıklık, ham, arıtılmamış suda ve bitmiş, arıtılmış suda ölçülebilir. Klorlama yeterince güçlü bir yöntem olmuyordu. Çünkü Cryptosporidium inanılmaz ve çetin bir parazittir. Klora karşı kendini koruyacak bir kılıfla kaplayarak bu yönteme karşı dayanmıştır. Ve Milwaauke’nin su arıtma sistemine bu şekilde girdiği iddaa edildi.

Milwaukee’nin Su Arıtma Tesislerinin haritası

Esti, Gürledi, Gitti !

Belediye Güney tarafında incelemeler başlattı. Ama tesisdeki suyu incelediklerinde suda hiç Cryptosporidium kalmamıştı. Peki bu gizemli yok oluşun sebebi nedir ?

Gizem parazitin kendisindedir. İncelemelerin sonucunda Cryptosporidium suda bir yığın halde bulunduğu gözlemlenildi. Yani küme küme hareket ediyorlardı. Bu parazit nehir boyunca kümeler halinde ilerleyip şehrin arıtma borularından içeri girip içme sularına karışmıştı. Cryptosporidiumu öldürecek kimyasallarda bulunmadığında parazit insanların evlerine giden şebeke hattına karıştı. Epidemik bir olaya sebebiyet verdikten sonra kayboldular…

Laboratuarlardan üst üste gelen sudaki temiz raporu insanların normal hayatlarına dönmelerini sağlamıştı. Ama en büyük soru hala cevaplanmamıştı. Bu parazit nereden geldi ??

Cryptosporidium sığırlarda son derece yaygındır. Yani çiftlikten yayılan akıntılar arıtma tesislerini besleyen nehirlere karışmış olabilir. Ve o sene Milwauke’ye çok fazla kar yağmıştı. Kabul gören teori ise şudur:

Eriyen kar suları sığır dışkılarıyla kirlenmiş akıntıları hızlandırdı. Bu büyük bir Cryptosporidium kümesinin su sistemini besleyen nehirlere karışmış olmuş olabilirdi… Taa kii

Continuous
Cryptosporidium kümesi

15 yıl sonra

Birleşik Devletler Tarım Bakanlığında çalışan Ronald F. gerçeği biliyordu. 93 salgınından kalan dışkı örnekleri hala saklanıyordu. Bu örnekleri moleküler parmak izi dediğimiz bir teste tabii tutarak gerçeği daha net görmemizi sağlamış oldu. Moleküler parmak izleri sonucu Cryptosporidium hominis ile eşleşiyordu. Cryptosporidium hominis paraziti sığırlarda değil biz insanlarda bulunur. İnsandan insana geçen bir parazit türüdür. Bu bilgilere dayanarak yeni teoriler ortaya atıldı. 93 Mart’ın sonunda kanalizasyon sızıntısı sonucu Cryptosporidium hominis Milwaauke’nin su şebekesini besleyen nehirlere karışmış olabilir. Bu parazit kümesi içme sularını etkilemeden önce Güney arıtma tesisindeki bulanıklık seviyesinin yükselmesinin sebebi olabilir. Bu tür vakaların tekrar yaşanmaması için önlemler alındı. Cryptosporidium ortadan kaldıran ozon tedavisi uygunlanılması kararlaştırıldı.

 Cryptosporidium hominis
Cryptosporidium hominis

Böylelikle bu gizemli parazidin Milwaukee’de yaratmış olduğu etkiyi hep beraber görmüş olduk.

Görüş ve önerileriniz için iletişime geçin

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir