Prof.Dr. Aziz Sancar

Prof.Dr. Aziz Sancar

Prof.Dr. Aziz Sancar

Hayatı

Bugün sizlere Türk bilim insanı ve ülkemizin gururu Aziz Sancar’dan bahsetmek istiyorum. Aziz Sancar, 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelmiştir. Çiftçi bir ailenin 8 çocuğundan yedincisidir. İlk ve orta öğrenimini Mardin’de tamamlamıştır. Lise yıllarında futbola merak sarsa da sonrasında bundan vazgeçti ve yükseköğrenimi için İstanbul’a gitti.

Eğitim Hayatı

1963 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’den 1969 yılında birincilikle mezun oldu. İki yıl Savur’da bir sağlık ocağında hekimlik yaptı. Sonra NATO-TÜBİTAK bursu ile Johns Hopkins Üniversitesine gitti. Ardından Dallas Teksas Üniversitesi’ne gitti. Dallas’ta üniversitenin moleküler biyoloji programına ve Caude Rupert’ın laboratuvarına katıldı. Bu laboratuvarda Sancar, Claud Rupert ile fotoliyaz olarak adlandırılan bir geni klonlamıştır. Genetik mühendisliği ile bakterilerde çok yüksek oranlarda çoğaltmıştır. Bu genin kodladığı enzim, ultraviyole ışıkları ile zarar görmüş DNA’nın onarımını yapmaktaydı. Bu yüzden buluş Dr. Sancar’ın önce yüksek lisans, ardından doktora derecesi almasını sağlamıştır.

Yaptığı Çalışmalar

1977-1982 yılları arasında Yale Üniversitesi tıp fakültesinde çalıştı. Bu ara dönemde fotoliyaz çalışmalarına ara verip nükleotid kesim onarım çalışmalarına yönelmiştir. Sonrasında DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamlamıştır. 1997 yılında North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesinde biyokimya ve biyofizik alanında çalışmaktadır. DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınlamıştır.

Aldığı Ödüller ve Üyelikler

2001 yılına gelindiğinde Amerikan Kimya Cemiyeti tarafından verilen Kuzey Carolina Seçkin Kimyager Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Ardından 2005 yılında bilim dünyasının en prestijli ve önemli üyeliklerinden biri olan ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilmiş ve bu akademide yer alan ilk Türk bilim insanı olmuştur. Bu ödülü aldıktan sonra ABD’de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek için eşiyle birlikte Aziz&Gwen Sancar vakfını kurmuş ve Kuzey Carolina eyaletinde “Carolina Türk Evi” isimli bir öğrenci misafirhanesi kurmuştur. 2006 yılında ise Türkiye Bilimler Akademisine asli üye seçilmiştir.

Nobel Ödülü

Aziz Sancar çalışmalarına devam ederken 2015 yılına gelindiğinde DNA’nın onarılması ile alakalı yaptığı çalışmalardan dolayı Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır. En önemlisi bu üç araştırmacı 30 yılı aşkın süredir birbirlerinden bağımsız ve büyük oranda bakteri hücrelerinde çalışmaktadır. Sancar nükleotid kesim onarımı alanında buluşlar yapmış, Tomas Lindahl ve Paul Modrich diğer DNA onarımı mekanizmaları olan bazı kesim ve yanlış eşleşme onarımını keşfetmişlerdir. En önemlisi aydınlattıkları temel mekanizmalar daha sonra insanlar dahil olmak üzere kompleks organizmalarda da gösterilmiştir.

Yazımın sonuna gelirken şunu belirtmek isterim Aziz Sancar hocamız yaptığı çalışmalar sayesinde ve elde ettiği başarılar ile biz öğrencilere büyük bir motivasyon kaynağı olmaktadır. Ayrıca aldığı Nobel Kimya ödülü ile çok çalışırsak bizlerin de bu başarıya gelebileceğinin en güzel kanıtıdır.

Görüş ve önerileriniz için bizlerle iletişime geçin

Kaynakça / Sayfa 2

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir