Sentetik Et

Sentetik Et

Sentetik Et

LABORATUVAR ORTAMINDA GELİŞTİRİLMİŞ, ÜÇ BOYUTLU YAZICIDA BASILMIŞ BİR ETİ YEMEK İSTER MİYDİNİZ?

Et gibi kokuyor, et gibi görünüyor, tadı et gibi ama içinde hiç et yok.

Bu hikaye aslında gerçek dışı bir olayın anlatıldığı distopik bir dünyada geçen George Orweel tarafından kalem alınmış 1984 romanının filminden bir sahneydi. Ancak şu an gerçeklik yolunda ilerliyor.

Bill Gates Şubat ayında yayınladığı ‘Bir iklim felaketinden nasıl kaçınılır’ isimli yeni kitabıyla bize iklim değişikliğini önlemek için neler yapabileceğimiz hakkında bilgiler verdi. Kitapta yer alan bilgilerden bazıları yemek yeme düzenimizi değiştirecek niteliktedir.Bill Gates kitabında aynı zamanda fazla et tüketen ülkelerdeki insanların %100 sentetik et tüketmesi gerektiğini söyledi.

SENTETİK ET NEDİR?

Son yıllarda özellikle bitki bazlı beslenmenin popülerleşmesiyle ve hayvansal gıdaların zararlarının yansıtıldığı belgesellerin yoğun ilgi görmesiyle birlikte 2011 yılında Hollandalı bilim adamları tarafından ilk sentetik et üretildi. Aslında daha önceden beri sebzelerden yapılan, et tadını veren sebze köfteleri bulunmaktadır ve bunlar da sentetik et sınıfına girmektedir.

Sentetik ete aynı zamanda ‘kültürlenmiş et’ ya da ‘kültür eti’ de deniyor.

SENTETİK ET NASIL NASIL ÜRETİLİYOR?

Bu eti yapmak için inek vb. hayvanlardan numune alınıyor daha sonra bu numuneden elde edilen kök hücreler uygun koşulların sağlandığı glikoz, aminoasit, vitamin ve minerallerden oluşan besiyerine laboratuvar ortamında yerleştiriliyor. Bu hücreler yapay ortamda gelişerek dokuları oluşturuyor. Sonuç itibariyle bu hücreler eti taklit ediyor.

SENTETİK ETİN GELİŞİMİ

  • 2012 yılında Hollandalı bilim insanları tarafından ilk sentetik et üretildi.
  • 2013’te BBC dünyaya ilk kez laboratuar ortamında üretilmiş etten yapılan burgerin Londra’da yenildiğini duyurdu.
  • 2015 yılında ise Eater adlı 2,61 milyon takipçili ünlü youtube kanalı sentetik etleri geleceğin besini olarak tanıttı .
  • 2018’de Wall Street Journa sentetik eti teşvik eden bir yayın paylaştı.
  • 2020 yılında Dünya Ekonomi Forumu yayınladığı yazıda sentetik et yemeye teşvik etti.

UZMANLAR SENTETİK ET HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

2011 yılında kurulan ve et ürünleri için bitki bazlı alternatifler geliştiren Impossible Foods şirketinin CEO’su Patrick Brown; insanların önümüzdeki 15 yıl içerisinde bitki bazlı ürünleri hayvansal gıdaya tercih edeceklerini ve et endüstrisinin 15 yıl içinde kaybolacağını düşündüğünü belirtti.

Bazı kişiler ise sentetik etin dünyanın gelecekteki gıda ihtiyaçlarını karşılamaya, küresel ısınmayla mücadele çabalarının bir parçası olarak sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olacağını söylüyor ve gelecekte çok daha fazla kullanılacağına inanıyorlar.

Reyyan Ayşe SEBAH

9. Sınıf

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir