Şifalı Bitkiler: Cannabis

Şifalı Bitkiler: Cannabis

Şifalı Bitkiler: Cannabis

Halk arasında kenevir olarak bilinen cannabis faydalı mı yoksa sağlık için oldukça zararlı bir bitki mi? Kullanımı neden yasak, üretimi neden denetim altında yapılıyor. Bunları hep birlikte öğrenelim.

Kenevir Nedir?

Cannabaceae familyasına ait tek yıllık, çift çenekli ve otsu bir bitki cinsidir. Tek yıllık bitkiler çimlenmeden tohum üretimine kadar olan yaşam döngüsünü bir büyüme mevsimi içinde tamamlayan bitkilerdir. Sonrasında ölürler ve her sene tekrar dikim gerektirirler. Kenevirin boyu 50 cm ve 3 metre arasında değişebilmektedir. Gövde kısmı dik ve içi boş bir şekildedir. Üzerinde dikenimsi tüyler bulunur ve bu yüzden pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Eşeyli üreyen bir bitkidir. Erkek bitki polen üretirken dişi bitki çiçeklenir.

Anavatanı Orta Asya ve Hint alt kıtasıdır. Buna rağmen günümüzde ılıman ve tropik bölgelerde yetiştirilebilir. Ayrıca kültürü oluşturulabilir. Doku kültürü tekniği, laboratuvarlarda ve steril koşullarda yapay bir besin ortamında bitkilerin hücre, doku veya organlarından yeni doku, bitki veya bitkisel ürünlerin üretilmesi olarak tanımlanabilir.

Yetiştirilmeye ve ıslah edilmeye ilk başlanan maddelerden birisidir. Bitkinin sapında bulunan lifler iplik, kumaş ve dokumada kullanılır. Bitkinin hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılmaktadır.

Kenevirin Çevreye Faydaları ve Sağladığı Kolaylıklar

 1. Kenevir oldukça yüksek bir oksijen üretimine sahiptir. Bir dönümlük kenevir yaklaşık 25 dönümlük bir orman kadar oksijen üretebilmektedir.
 2. Yine bir dönümlük bir kenevir yaklaşık dört dönümlük bir orman kadar kâğıt üretimi sağlayabilmektedir. Kâğıt üretiminin kenevir üzerinden yapılması uzun vadede ormanların korunmasını sağlar. Kenevir tek yıllık bir bitkiyken ağaçlar uzun yıllar boyunca yaşayabilirler. Bunun yanı sıra kenevirin olgunlaşıp kullanılabilmesi ağaç üretiminden oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. Bu yüzden ağaçların korunması ve kenevir kullanımı doğa açısından oldukça önemlidir.
 3. Yüksek ölçüde radyasyon temizleyicidir.
 4. Plastik üretiminde kullanılabilir. Kenevirden yapılmış plastiklerin doğaya geri döndürülmesi oldukça kolaydır.
 5. Pamuktan on kat daha dayanıklı olan kenevir giysi üretiminde kullanılabilir. Maliyeti pamuğa göre oldukça düşüktür. Bazı araştırmalar kenevirden üretilen giysilerin antibakteriyel olduğunu ortaya koymuştur.
 6. Binaların yalıtımı için kullanmak mümkündür. Oldukça esnek ve dayanıklı bir bitkidir.
 7. Kenevirden üretilen sabunlar ve kozmetik ürünleri tamamen doğa dostudur ve suları kirletmez.

Kenevirin İnsan Sağlığına Faydaları

Kenevir bitkisinin tohumlarının soğuk sıkım ile yani yüksek ısı kullanılmadan sıkılması ile elde edilen ürün kenevir yağıdır. Gıdalar hazırlanırken ve pişirilirken kullanılabilir.

 1. Kolestrolün düşürülmesine yardımcı olur.
 2. Antioksidan özelliği sayesinde damar kireçlenmesini önler.
 3. Düzenli kullanımda cilt kurumasını önler ve nemlendirir.
 4. Omega6 ve Omega3 açısından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.
 5. Vücutta herhangi bir nedenle meydana gelen iltihabı giderir.
 6. Regl döneminde gerginliği azaltır.
 7. Eklem ve kas ağrılarında kullanılır.
 8. Kansere karşı koruyucudur.
 9. Kronik yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik gibi sorunları giderir.

Kenevir Neden Yasak ve Zararları Neler?

Kenevir Türkiyede yasaklanmış ancak şu anda 19 ilde denetim ve özel izinle üretimi yapılan bir bitkidir. Yasaklanma nedeni uyuşturucu sınıfı içerinde yer almasıdır. Kenevir bitkisinde THC (Tetrahydrocannabinol) ve CBD (Cannabidiol) adında iki temel kimyasal madde bulunmaktadır. THC psikoaktif bir maddedir ve uyuşturucu olarak kullanılır. THC, beynimizde doğal olarak üretilen ve modumuzu, uykumuzu, hafızamızı ve iştahımızı düzenleyen anandamide ile benzerlik gösterir. Zihinsel boşluk, hafıza kaybı, akciğer hasarı gibi yan etkileri meydana gelebilir.

Aslında kenevirin birçok alanda yüksek faydaları vardır. Ancak içerisinde bulundurduğu maddeler yüzünden uyuşturucu yapımında sıkça kullanılır. Uyuşturucunun insan sağlığı üzerindeki etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı kenevir üretimi denetlenmektedir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir