Şifalı Bitkiler: Zingiber Officinale

Şifalı Bitkiler: Zingiber Officinale

Şifalı Bitkiler: Zingiber Officinale

Yaşamımız içerisinde bitkileri sadece yemeklere tat katmak amacıyla değil aynı zamanda bitkilerden fayda bulmak içinde birçok şekilde kullanmaktayız. Geçmişten günümüze bitkilerin insanlarda şifa kaynaklı olduğuna dair birtakım araştırma yapılarak elde edilen bilgiler ışığında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, vücut yaralarına merhem olması ve çoğu hastalığa karşı doğal ilaç olarak görülmesi ile birlikte insanların bitkiler üzerindeki merakı gün geçtikçe artmıştır.

Güney-Asya kökenli olan zencefil insan sağlığı üzerindeki etkisi ve en önemlisi sindirim sistemi bozukluklarına fayda sağlayarak en çok kullanılan şifalı bitkiler arasında yerini almış bulunmaktadır. Bu yazımda son zamanlarda daha çok ilgi çekici olan zencefil bitkisinden bahsedeceğim.

Zingiber officinale Nedir?

Zencefilgiller familyasından olup bir metreye kadar boyu uzayabilen, ince ve uzun yaprakları bulunan, çiçekleri ise sarı ve kırmızı renklerde açan çok yıllık bir bitki çeşididir. Kök yumruları direk yenebilir ya da toz halinde yemeklerde baharat şeklinde ve ilaç olarak da kullanılabilir. Genellikle Çin ile birlikte, Hindistan, Vietnam, Japonya ve Endonezya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir, ardından dünyaya yayılır.

Zingiber Officinale (zencefil)

Zencefil bitkisinin şekilsiz ve parçalar halinde bulunan kök yumruları soyulmuş veya soyulmamış halleri kurutulur ya da öğütülüp toz haline getirilir böylece dünya mutfaklarındaki yemeklerde kullanılır örnek olarak: çorbalarda, pilavlarda, ızgara etlerde, söğüşte, çeşitli sebzelerde, meyve salatalarında, çöreklerde, kurabiyelerde ve keklerde zencefil katılır.

Zencefil çay veya su ile tüketildiğinde vücutta bulunan ve cilde yerleşmiş toksinlerin atılmasını sağlar. Diğer bir yandan zencefile limonunda eklenmesiyle C vitamini bakımından zengin hale gelerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Zencefil ve bal karışımı ise kuru öksürükleri keser böylelikle boğazı yumuşatır.

Sağlık Alanındaki Faydaları

Sindirim sistemi: Zencefil %40 oranında hazımsızlığa ve mide şişkinliklerine iyi gelmekte. Ayrıca mide bulantısı ve kusmaya karşı direnç gösterir öte yandan 1980’den beri zencefilin ülser ve reflüyü rahatlatıcı etkisi bulunduğu savunulmaktadır.

Kalp hastalıkları: Düzenli olarak zencefil tüketimi kalp krizleri geçirme oranını azaltır ve LDL kolesterol düşürücü etkisine de sahiptir. Araştırmacıların 2014 yılında yüksek tansiyonlu kişiler üzerinde yaptığı çalışmada zencefil kullanımının sistolik ve diastolik kan basıncı seviyesini düşürdüğüne saptanmış.

Kanser: Zencefilin yapısında 6-gingerol ve 6-paradol bileşikleri kanser hücrelerine direnç gösterir. Aynı zamanda antioksidan sayesinde tümör hücrelerinin küçülmesine sağlar. Yeni elde edilen bilgiler doğrultusunda en çok prostat, kolon, pankreas ve meme kanserlerine etki etmektedir.

Ağrı kesici: 2010 yılında yapılan araştırmaya göre düzenli zencefil kullanımı %25 oranında kas ağrılarını azaltır. Ayrıca diz ağrılarını azaltarak eklem yapısı ve artrite iyi geldiği gözlemlenmiş. PMS (regl öncesi sendromu) için 2013 yılındaki çalışmada zencefilin kasıklardaki ağrılara iyi geldiği gözlemlenmiş.

Alzheimer hastalığı: Beyin ve sinir sistemini etkileyerek unutkanlığa sebep olan Alzheimer hastalığına karşı uzun vadede olumlu sonuçlar alınmaktadır. Farmasötik, Biyolojik ve Kimyasal Bilim Araştırma Yayınları 2015’te zencefilin Alzheimer üzerindeki olumlu etkisini desteklemiştir.

Zencefilin fazla kullanımına dikkat edilmelidir, şifa verici olduğu kadar gereğinden fazla tüketimi vücuda zarar verebilmektedir. Özellikle hamilelik dönemindeki kişilerde ve çocuklarda az tüketilmeli ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar ile bir arada tüketilmemelidir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir